Fí / életvédelmi relé beépítése

Először is mi az a Fí relé?
Az életvédelmi relé, közismertebb nevén FI-relé vagy ÁVK (áram-védőkapcsoló), egy olyan elektromos biztonsági eszköz, ami megvédi az embereket az áramütéstől és csökkenti a tűzveszélyt, amit a hibás elektromos berendezések okozhatnak.
Hogyan működik?
Az életvédelmi relé lényege az, hogy figyeli a hálózatba be- és kifolyó áramot. Normális esetben a bejövő és kimenő áram mennyisége megegyezik, de ha valahol "elcsúszik vagy szökik", például ha az áram egy emberi testen keresztül szeretne "távozni", akkor a relé ezt az eltérést érzékeli, és azonnal lekapcsolja az áramot.
Miért hasznos?
- Áramütés elleni védelem: Ha valaki véletlenül megérint egy hibás készüléket, és emiatt áram folyik át a testén, a relé lekapcsol, mielőtt komolyabb sérülés történhetne.
- Tűzvédelem: Ha valahol a vezetékek hibás szigetelése miatt szivárog az áram, az életvédelmi relé ezt is érzékeli, és megakadályozza, hogy a hiba tüzet okozzon.
Mit csináljon ha "leold" a Fí relé?
- Ne essen pánikba: A fí relé azért oldott le, hogy megvédje az életét vagy eszközét.
- Kapcsoljon le minden kismegszakítót a lakásban. Próbálja meg visszakapcsolni a Fí relét. Majd egyesével kapcsolja vissza a kismegszakítókat, amelyiknél esetleg újra lekapcsol az életvédelmi relé azon a megtáplált körön lesz a probléma.
Ha nem tudja visszakapcsolni a relét
- Ha a FI-relé pár perc hűlés után újra leold, lekapcsol, akkor komolyabb probléma lehet:
- Szigetelési hiba a hálózatban.
- Hibás csatlakozás vagy sérült kábel.
- Ekkor feltétlenül hívj villanyszerelőt, mert a probléma a hálózatban lehet, és további használat veszélyes lenne.
Egyszerűen fogalmazva, az életvédelmi relé egy őr az elektromos hálózatban, ami vigyáz rád és az otthonodra. Ha probléma van, azonnal "riaszt", és megállítja az áramot, mielőtt baj lenne. 😊

Fí relé bépítési, bekötési díja
Ha a hálózat megfelelő és az érintésvédelmi relé beépítésre kerülhet. Azaz nincsenek felcserélve a kötéseknél a nulla (kék) és a védő (sárga) vezetékek a lakáson belüli kötéseknél és rendelkezésre áll a hely a lakáselosztódobozban.

Felszerelés díjak 2025-ben
1 fázisú Fí / életvédelmi relé beépítési díja - 25.000 Ft (2P, 25A, 30mA Legrand típusú)
Tartalmazza -
- Kiszállási díjat Győrben,
- LEGRAND érintésvédelmi relé díját,
- Munkadíjat
- Szükséges alapanyagok díját az elosztódobozban (vezeték, érvéghüvely)

3 fázisú Fí / életvédelmi relé beépítési díja - 35.000 Ft (4P, 25A, 30mA Legrand típusú)
Tartalmazza -
- Kiszállási díjat Győrben,
- LEGRAND érintésvédelmi relé díját,
- Munkadíjat
- Szükséges alapanyagok díját az elosztódobozban (vezeték, érvéghüvely)
Kérje árajánlatunkat és egyeztessen velünk egy mindkettőnk számára megfelelő időpontot.
+3620 507 88 81
Ha elakadt kérje visszahívásunkat
(Nem jelent azonnali visszahívást!)
Villanyszerelésben előforduló csúnya szakkifejezések értelmezése -
Lakáselosztódoboz - Konyhanyelven a lakáselosztó doboz olyan, mint a lakásod elektromos irányítóközpontja vagy elosztószekrénye. Ez az a hely, ahol az áram "szétosztásra kerül" a különböző helyiségek és/vagy eszközök között, és itt találod meg a védelmi eszközök is.
Hogyan képzeld el?
Képzeld el, hogy az otthonodba érkező elektromos áram olyan, mint egy nagy vízvezeték, amely a lakáselosztó doboznál "ágakra osztódik". Ez a doboz gondoskodik róla, hogy:
- Minden helyiség (pl. nappali, konyha, fürdőszoba) a neki megfelelő mennyiségű áramot kapja.
- Ha valahol probléma van, csak az adott ágat kapcsolja le, nem az egész lakást.
Ebben a dobozban foglal helyet pl. Fí relé, a kismegszakító, túlfeszültségvédelem, csengő, villanyórától érkező vastag fő vezeték.
Fí relé - A Fí-relé (más néven életvédelmi relé vagy áram-védőkapcsoló) egy olyan "biztonsági kapcsoló" az elektromos rendszerben, ami megvédi az embereket az áramütéstől.
Hogyan működik egyszerűen?
Képzeld el, hogy az áram a vezetékeken keresztül oda-vissza folyik, mint egy körforgás. A Fí-relé figyeli, hogy az áram mennyisége, ami "bemegy" a rendszerbe (pl. a konnektorba), ugyanannyi-e, mint ami "kijön" belőle.
- Ha minden rendben van: A bemenő és a kijövő áram pontosan ugyanannyi.
- Ha valami baj történik: Például, ha valaki véletlenül megérinti a sérült vezetéket, vagy a vízbe kerül egy elektromos eszköz, akkor az áram egy része "eltéved" (Pl. Csíp a mosógép oldala). Ezt hívják szivárgó áramnak.
A Fí-relé azonnal észreveszi, ha az áram nem "köröz rendesen", és lekapcsolja az áramot, mielőtt komoly baj történne.
Kismegszakító - Elektromos biztosíték, ami megvédi az otthonodat és az elektromos rendszert a túlterheléstől vagy a rövidzárlattól.
Hogyan működik egyszerűen?
- Túlterhelés esetén:
Képzeld el, hogy az elektromos vezetékekben folyó áram olyan, mint egy vízcsőben áramló víz. Ha túl sok víz (áram) akar átfolyni a csövön (vezetéken), az szétrepesztené a csövet (Ez a túlterhelés). A kismegszakító ezt megakadályozza: lekapcsolja az áramot, mielőtt bármi baj lenne.
- Rövidzárlat esetén:
Ha két vezeték összeér, és nagy áram folyik nagyon rövid idő alatt (például egy hibás készülék miatt), a kismegszakító azonnal lekapcsol, hogy megakadályozza a tüzet vagy a károkat.
Miért fontos?
- Védi a vezetékeket: Megakadályozza, hogy a vezetékek túlmelegedjenek és kigyulladjanak.
Túlfeszültségvédelem - olyan, mint egy "pajzs" vagy "védőbástya", ami megóvja az elektromos készülékeidet és az otthoni vezetékeidet a hirtelen nagy áramingadozásoktól, amik tönkretehetik őket.
Hogyan működik egyszerűen?
Képzeld el, hogy az elektromos áram folyamatosan nyugodtan és egyenletesen áramlik a vezetékekben, mint egy folyó. A túlfeszültség egy hirtelen "áradást" jelent, ami akkor történik, amikor valami hirtelen megzavarja az áramot, például:
Villámcsapás:
Ha egy villámcsapás közel van, az nagy mennyiségű áramot lökhet a hálózatba.Áramingadozás:
Ha a szolgáltató hibájából vagy valamilyen technikai zűrből kifolyólag az áram meghaladja a normál 230 V-os feszültséget, akkor az túlfeszültséget okozhat az otthonodban. Például, ha a hálózatban 250 V vagy magasabb feszültség jelenik meg, az már bőven a normál határon túl van, és károsíthatja az elektromos eszközöket.
A túlfeszültségvédő felfogja ezt az "áradatot", és megakadályozza, hogy az elérje az érzékeny eszközeidet (pl. tévét, számítógépet, hűtőt). Ha túl sok áram érkezik, a túlfeszültségvédő gyorsan "leállítja" azt, mielőtt károsodás történne. Olyan, mint egy felpuffadt gumiabroncs, amit "leeresztenek", hogy ne robbanjon szét.
Maradjon Facebook kapcsolatban velünk -